MILO COCAA Western Athletics Championships

Meet Results By Division - Boys Class I

Saturday, February 18, 2012

100m

Boys Class I  - Wind +1.73

Place

Contestant

School

Time

1st

Delano Williams

Munro College

10.34

2nd

Odail Todd

Green Island

10.42

3rd

Levy, Ronald

STETHS

10.48

4th

Coates Clayton

Herbert Morrison

10.78

5th

Campbell Micheal

Herbert Morrison

10.90

6th

Edwards, Julio

STETHS

10.91

7th

Oshane Fowler

William Knibb

11.06

8th

JAVAN GRAY

Mushette High

11.09

 

 

 

 

200m

Boys Class I

Place

Contestant

School

Time

1st

Delano Williams

Munro College

20.53

2nd

Odail Todd

Green Island

21.00

3rd

Gremeiko Whitelocke

Green Island

21.36

4th

Coates Clayton

Herbert Morrison

21.53

5th

JAVAN GRAY

Mushette High

21.85

6th

Romario Melwood

Mannings

22.01

7th

Mark Mahabeir

Godfrey Stewart

22.52

8th

Oshane Fowler

William Knibb

22.55

 

 

 

 

400m

Boys Class I

Place

Contestant

School

Time

1st

Feadian Royes

Green Island

48.40

2nd

Levy, Demar

STETHS

48.55

3rd

Gremeiko Whitelocke

Green Island

49.62

4th

Omar Buchanan

Petersfield

50.04

5th

Jordon Clarke

Mannings

50.37

6th

Sealy, Colin

STETHS

50.61

7th

Kaneil Harrison

Munro College

50.88

8th

Mark Mahabeir

Godfrey Stewart

51.62

 

 

 

 

800m

Boys Class I

Place

Contestant

School

Time

1st

Herbert Thomas

Munro College

1:56.91

2nd

Jordane Black

Cornwall

1:58.88

3rd

Brown, Elroy

STETHS

1:59.29

4th

Tarique Fullerton

Cornwall

1:59.81

5th

Ruel Higgins

Munro College

2:00.13

6th

Kenne Clarke

Petersfield

2:02.91

7th

Samuels, Travice

STETHS

2:11.14

 

 

 

 

1500m

Boys Class I

Place

Contestant

School

Time

1st

Hibbert, Dwayne

STETHS

4:05.41

2nd

Herbert Thomas

Munro College

4:09.86

3rd

Oshane Turner

Petersfield

4:12.78

4th

Tarique Fullerton

Cornwall

4:13.44

5th

Jason Lewis

Munro College

4:17.90

6th

Jordane Black

Cornwall

4:21.50

7th

Rayon Allen

Mannings

4:21.57

8th

Roshane Reid

Albert Town

4:29.96

 

 

 

 

110m Hurdles

Boys Class I

Place

Contestant

School

Time

1st

Parchment, Quishain

STETHS

14.73

2nd

Dennis, Davian

STETHS

14.77

3rd

Rosean Maxwell

Munro College

15.15

4th

Javauhgn Jackson

Munro College

15.27

5th

Radsheed Cunnigham

Green Island

16.30

6th

Black Stephan

Herbert Morrison

16.60

7th

Phillips Shemoah

Herbert Morrison

16.89

8th

Lajuane Wallace

Cornwall

17.31

 

 

 

 

4x100 M Relay

Boys Class I

Place

Contestants

School

Time

1st

Chadwaye Vidal

Green Island

41.10

Feadian Royes

Gremeiko Whitelocke

Odail Todd

2nd

Coates Clayton

Herbert Morrison

41.60

Marsh Trevaughn

Sanjay Daley

Campbell Micheal

3rd

Delano Williams

Munro College

41.66

Ifeanyi Otuonye

Senoj-Jay Givans

Rolando Reid

4th

Deer, Ronell

STETHS

41.73

Green, Tafari

Edwards, Julio

Denval, Daley

5th

Alex Atkinson

Petersfield

43.13

Sharrick Jarrett

Omar Buchanan

Romaine Jones

6th

Andre Doyley

Mannings

43.32

Jared Jennings

Romario Melwood

Orlan Reid

7th

JAVAN GRAY

Mushette High

44.48

DEVINTON RUSSELL

CHRISTOPHER MORRISON

TRAVON MORRIS

8th

Adrian Mowatt

Anchovy

44.62

Andrew Mcfarline

Delan Rose

Jevaynne Martin

 

 

 

 

Long Jump

Boys Class I

Place

Contestant

School

Distance

1st

Laurel Gordon

Holland High

6.72 m

2nd

Bennett, Davion

STETHS

6.60 m

3rd

Shavon Blagrove

Munro College

6.44 m

4th

Lincoln Carter

Munro College

6.20 m

5th

Lynch, Romario

STETHS

6.09 m

6th

Thompson Basil

Herbert Morrison

5.98 m

7th

Glenford Watson

Petersfield

5.84 m

8th

Hill Shane

Herbert Morrison

5.74 m

 

 

 

 

Shot Put

Boys Class I

Place

Contestant

School

Distance

1st

Emmunuel Onyia

Munro College

17.56 m

2nd

Jevaughn Shaw

Munro College

13.51 m

3rd

Lorenzo Hall

Petersfield

13.46 m

4th

Glenford Watson

Petersfield

12.72 m

5th

Banton, Sanjay

STETHS

11.70 m

6th

Dean Jammal

Herbert Morrison

11.28 m

7th

Dwayne Sicheron

Mannings

11.20 m

8th

Calvin Thompson

Mannings

11.09 m

 

 

 

 

Discus

Boys Class I

Place

Contestant

School

Distance

1st

Emmunuel Onyia

Munro College

52.26 m

2nd

Jevaughn Shaw

Munro College

46.79 m

3rd

Glenford Watson

Petersfield

45.44 m

4th

Lorenzo Hall

Petersfield

42.04 m

5th

Banton, Sanjay

STETHS

37.60 m

6th

pink chavan

Spot Valley

35.32 m

7th

Dwayne Sicheron

Mannings

35.10 m

8th

Dean Jammal

Herbert Morrison

33.98 m

 

 

 

 

High Jump

Boys Class I

Place

Contestant

School

Height

1st

Johnson Roveen

Herbert Morrison

1.80 m

2nd

Thompson Basil

Herbert Morrison

1.80 m

3rd

Bennett, Davion

STETHS

1.80 m

4th

Lynch, Romario

STETHS

1.80 m

5th

Rosean Maxwell

Munro College

1.75 m

6th

Ifeanyi Otuonye

Munro College

1.70 m

7th

Amafika Spence

Godfrey Stewart

1.65 m

8th

James Brown

Ruseas

1.60 m

 

 

 

 

Meet Results By Division - Boys Class II

100m

Boys Class II  - Wind +4.32

Place

Contestant

School

Time

1st

Williams Gawain

Herbert Morrison

10.51

2nd

Williams, Okeen

STETHS

10.70

3rd

Goslin Kemoy

Spot Valley

10.99

4th

DANE MINTO

Mushette High

11.01

5th

Cejay McLaughlin

Munro College

11.04

6th

Hakeem Wood

Munro College

11.20

7th

JONELLE CAMERON

Mushette High

11.25

8th

Smalling Shivnarine

Newell

11.35

 

 

 

 

200m

Boys Class II

Place

Contestant

School

Time

1st

Williams Gawain

Herbert Morrison

21.66

2nd

DANE MINTO

Mushette High

22.28

3rd

Williams, Okeen

STETHS

22.61

4th

Neeno symister

Green Island

22.62

5th

Hakeem Wood

Munro College

22.89

6th

Cruise Billings

Godfrey Stewart

22.94

7th

Joel Edwards

Holland High

23.06

8th

JONELLE CAMERON

Mushette High

23.23

 

 

 

 

400m

Boys Class II

Place

Contestant

School

Time

1st

Black, Robin

STETHS

49.43

2nd

Neeno symister

Green Island

50.01

3rd

Shawn Salmon

Herbert Morrison

50.11

4th

Cruise Billings

Godfrey Stewart

50.99

5th

Tafari Ellis

Frome Technical

51.20

6th

Rodney, Andre

STETHS

54.77

7th

MARIO CROOKS

Mushette High

55.02

8th

Ryan Dunkley

Petersfield

1:08.42

 

 

 

 

800m

Boys Class II

Place

Contestant

School

Time

1st

Ricardo McKenzie

Cornwall

2:00.50

2nd

Jevane Mills

Petersfield

2:01.23

3rd

Guthrie, Romario

STETHS

2:03.06

4th

Andre Bennette

Cornwall

2:03.55

5th

Ryan Dunkley

Petersfield

2:03.98

6th

PAUL TATE

Lacovia

2:04.14

7th

Corville Senior

Irwin

2:07.21

8th

Dixon, Okeen

STETHS

2:10.91

 

 

 

 

1500m

Boys Class II

Place

Contestant

School

Time

1st

Guthrie, Romario

STETHS

4:18.01

2nd

Tion Gray

Petersfield

4:18.65

3rd

Ricardo McKenzie

Cornwall

4:19.18

4th

Jevane Mills

Petersfield

4:21.07

5th

Andre Bennette

Cornwall

4:24.11

6th

Dixon, Okeen

STETHS

4:26.18

7th

Rojel Barrett

Albert Town

4:26.24

8th

PAUL TATE

Lacovia

4:26.89

 

 

 

 

110m Hurdles

Boys Class II

Place

Contestant

School

Time

1st

Williams, Okeen

STETHS

14.25

2nd

McIntosh, Maurice

STETHS

15.15

3rd

Brandon Drummond

Munro College

16.08

4th

Duran Crooks

Munro College

16.18

5th

Cory Robinson

William Knibb

16.66

6th

Malcolm Zaparta

Herbert Morrison

17.26

7th

Orette Bulgin

Cornwall

18.17

8th

Shaun Ellis

Cornwall

18.41

 

 

 

 

4x100 M Relay

Boys Class II

Place

Contestants

School

Time

1st

Weatherly Johann

Herbert Morrison

42.61

Daley Travis

Malcolm Zaparta

Williams Gawain

2nd

CONROD HYLTON

Mushette High

43.34

ROMARIO WILLIAMS

JONELLE CAMERON

DANE MINTO

3rd

Hakeem Wood

Munro College

43.35

Tevin Wilson

Cejay McLaughlin

Matthew Kerr-Clarke

4th

Jevane Mills

Petersfield

43.56

Travis Alder

Fitzroy Rose

Ryan Dunkley

5th

Jahaven Haye

Mannings

45.85

Jordan Scott

Jahmie Salmon

Nicardo Jarrett

 

 

 

 

Long Jump

Boys Class II

Place

Contestant

School

Distance

1st

Anderson Zaheem

Herbert Morrison

6.04 m

2nd

Anthony Bailey

Munro College

6.03 m

3rd

Teddale Simpson

Cornwall

5.89 m

4th

Nichols, Kevaughn

STETHS

5.87 m

5th

Brown, Lexux

STETHS

5.86 m

6th

Blake Triwayne

Herbert Morrison

5.85 m

7th

Romario Spence

Cornwall

5.77 m

8th

Romaine Bailey

Munro College

5.46 m

 

VG

 

 

Shot Put

Boys Class II

Place

Contestant

School

Distance

1st

Kino Dunkley

Munro College

15.07 m

2nd

Stevon Crooks

Petersfield

14.87 m

3rd

Francis Javaunie

Balaclava

13.57 m

4th

Mikhail Powell

Munro College

13.50 m

5th

Robier Robinson

Green Island

13.33 m

6th

Chin, Tajae

STETHS

12.82 m

7th

Wright, Oniel

STETHS

11.82 m

8th

Sanjae Lawrence

Petersfield

11.60 m

 

 

 

 

Discus

Boys Class II

Place

Contestant

School

Distance

1st

Kino Dunkley

Munro College

44.87 m

2nd

Stevon Crooks

Petersfield

43.03 m

3rd

Tevin Heath

Munro College

41.30 m

4th

Francis Javaunie

Balaclava

35.40 m

5th

Andrae Gordon (sp)

Herbert Morrison

35.06 m

6th

Sanjae Lawrence

Petersfield

34.94 m

7th

Robier Robinson

Green Island

34.26 m

8th

Lorenzo Palmer

Grange Hill

33.29 m

 

 

 

 

High Jump

Boys Class II

Place

Contestant

School

Height

1st

Nikhao Kennedy

Munro College

1.75 m

2nd

Derriane Bepot

Herbert Morrison

1.75 m

3rd

Roderick Boulin

Munro College

1.75 m

3rd

Delton Foote

Frome Technical

1.75 m

5th

Asani Hylton

Godfrey Stewart

1.70 m

6th

Beckford Davonne

Herbert Morrison

1.70 m

7th

Ackeem Grant

Cornwall

1.65 m

8th

Nichols, Kevaughn

STETHS

1.65 m

 

 

 

 

Meet Results By Division - Boys Class III

100m

Boys Class III  - Wind +2.87

Place

Contestant

School

Time

1st

Rushane Edwards

Munro College

11.42

2nd

Oshane Smith

Petersfield

11.60

3rd

Allen, Akeem

STETHS

11.63

4th

Cole, Rohan

STETHS

11.65

5th

Kayle Brown

Green Island

11.89

6th

Christopher Muir

Cornwall

11.97

7th

Alicks Davis

Mannings

12.00

8th

Jeuaughn Wilson

William Knibb

12.14

 

 

 

 

200m

Boys Class III

Place

Contestant

School

Time

1st

Rushane Edwards

Munro College

22.92

2nd

Francis, Leroy

STETHS

23.43

3rd

Fitzroy Mullings

Green Island

23.83

4th

Alicks Davis

Mannings

24.04

5th

Blair-Anthony Vassell

Munro College

24.18

6th

Smith, Orlando

STETHS

24.20

7th

Kyelama Francis

Cornwall

24.27

 

 

 

 

400m

Boys Class III

Place

Contestant

School

Time

1st

James, Jevaughney

STETHS

53.35

2nd

Frew, Micheal

STETHS

55.22

3rd

Derron Fisher

Albert Town

56.31

4th

Devaughn Ellington

Petersfield

56.40

5th

Jean-Marc Palmer

Munro College

57.57

6th

Nicholas Collins

Munro College

59.08

7th

Ramone Taylor

Irwin

59.09

 

 

 

 

800m

Boys Class III

Place

Contestant

School

Time

1st

James, Jevaughney

STETHS

2:06.08

2nd

Rajiv Lewis

Munro College

2:09.71

3rd

JASON SMITH

Lacovia

2:14.87

4th

Jean-Marc Palmer

Munro College

2:15.90

5th

MARCH OBRIAN

BB Coke

2:21.97

6th

Goss, Elijah

STETHS

2:22.18

7th

Shadane Chambers

Petersfield

2:39.59

 

 

 

 

1500m

Boys Class III

Place

Contestant

School

Time

1st

Rajiv Lewis

Munro College

4:35.16

2nd

Salmon, Shemar

STETHS

4:43.68

3rd

JASON SMITH

Lacovia

4:45.32

4th

Ricardo Howell

Munro College

4:57.41

5th

Derron Fisher

Albert Town

5:03.37

6th

MARCH OBRIAN

BB Coke

5:07.11

7th

Jevain Campbell

Petersfield

5:09.05

8th

Dasilva Kyle

Black River

5:12.15

 

 

 

 

100m Hurdles

Boys Class III

Place

Contestant

School

Time

1st

Cole, Rohan

STETHS

14.21

2nd

Smith, Orlando

STETHS

14.23

3rd

Nicholas Collins

Munro College

15.95

4th

Jerron Bernard

Cornwall

16.98

5th

Keith Hutchinson

Cornwall

17.56

6th

Devoy Grey

Anchovy

18.17

7th

Blair-Anthony Vassell

Munro College

18.49

8th

Leo Smith

Mannings

18.84

 

 

 

 

4x100 M Relay

Boys Class III

Place

Contestants

School

Time

1st

Allen, Akeem

STETHS

45.38

Barnes, Mario

Cole, Rohan

Francis, Leroy

2nd

Rushane Edwards

Munro College

45.87

Ryan Jackson

Ace-Ray Lyttleton

Blair-Anthony Vassell

3rd

Delano Smith

Green Island

46.97

Fitzroy Mullings

Rudolph Croll

Kayle Brown

4th

Kyelama Francis

Cornwall

46.99

Alric Ottey

Washington Brown

Christopher Muir

5th

Alicks Davis

Mannings

47.55

Leo Smith

Nicoy Morris

Marquino Locke

6th

Ru#1

Ruseas

48.24

Ru#2

Ru#3

Ru#4

 

 

 

 

Long Jump

Boys Class III

Place

Contestant

School

Distance

1st

Alric Ottey

Cornwall

6.23 m

2nd

Allen, Akeem

STETHS

5.91 m

3rd

Renardo Lee

Ruseas

5.45 m

4th

Alicks Davis

Mannings

5.39 m

5th

Tevin Dunn

Munro College

5.37 m

6th

Christopher Walden

Holland High

5.34 m

7th

Bryce Jemison

Cornwall

5.23 m

8th

Francis, Leroy

STETHS

5.21 m

 

 

 

 

Shot Put

Boys Class III

Place

Contestant

School

Distance

1st

Ansell Hayden

Munro College

11.79 m

2nd

Andre Hendricks

Munro College

11.22 m

3rd

Warren Barrett

Cornwall

11.02 m

4th

Kevin Nedrick

Petersfield

10.52 m

5th

Kevin Miller

Ruseas

10.40 m

6th

Greensword Adam

STETHS

9.99 m

7th

Davian Brown

Petersfield

9.99 m

8th

David Hall

Cornwall

9.38 m

 

 

 

 

Discus

Boys Class III

Place

Contestant

School

Distance

1st

Vikarie Elliott

Munro College

42.12 m

2nd

Kevin Nedrick

Petersfield

39.63 m

3rd

Ansell Hayden

Munro College

38.17 m

4th

Davian Brown

Petersfield

33.37 m

5th

Greensword Adam

STETHS

28.42 m

6th

Kevin Miller

Ruseas

27.30 m

7th

Bavaria Black

Anchovy

23.59 m

8th

Warren Barrett

Cornwall

23.46 m

 

 

 

 

High Jump

Boys Class III

Place

Contestant

School

Height

1st

Bryce Jemison

Cornwall

1.60 m

2nd

Dalson Orlando

Herbert Morrison

1.55 m

2nd

Jackson, Jordan

STETHS

1.55 m

4th

Nicholas Collins

Munro College

1.55 m

5th

Tavoy Smith

Munro College

1.50 m

6th

Alric Ottey

Cornwall

1.45 m

7th

Marquino Locke

Mannings

1.45 m

8th

Cooke Garfield

Herbert Morrison

1.45 m

 

 

 

 

Meet Results By Division - Boys Class IV

100m

Boys Class IV - Wind +2.56m/s

Place

Contestant

School

Time

1st

Banton, Renaldo

STETHS

11.55

2nd

Jevony Murray

Herbert Morrison

12.01

3rd

Navar Petgrave

Herbert Morrison

12.13

4th

Andre Coleman

Green Island

12.29

5th

Ryan Fearon

Munro College

12.31

6th

Rockeem Powell

Munro College

12.57

7th

Mathew Brown

Cornwall

12.74

 

 

 

 

200m

Boys Class IV

Place

Contestant

School

Time

1st

Banton, Renaldo

STETHS

23.66

2nd

Ledgister, Leonardo

STETHS

24.69

3rd

Jedeja Reynolds

Herbert Morrison

25.02

4th

Ryan Fearon

Munro College

25.05

5th

Mathew Brown

Cornwall

25.12

6th

Rockeem Powell

Munro College

25.69

7th

Tajae Whyte

William Knibb

25.93

 

 

 

 

400m

Boys Class IV

Place

Contestant

School

Time

1st

Ledgister, Leonardo

STETHS

55.32

2nd

Jevony Murray

Herbert Morrison

57.06

3rd

Green, Kurt

STETHS

57.55

4th

Demoy Calvin

Cornwall

1:00.75

5th

Divonio Thompson

Green Island

1:00.03

6th

Jona Hanson

Munro College

1:01.32

7th

Jedeja Reynolds

Herbert Morrison

1:02.60

8th

Akiem Malcolm

Mannings

1:00.99

 

 

 

 

4x100 M Relay

Boys Class IV

Place

Contestants

School

Time

1st

Jahmawi Shand

Herbert Morrison

48.14

Jevony Murray

Navar Petgrave

Timothy stevens

2nd

Samuels Javonne

STETHS

48.15

Banton, Renaldo

Thompson, Ajay

Cunningham, Omarsh

3rd

Alveranazo Brown

Green Island

50.69

Andre Coleman

Kashief campbell

Chevaugh Cameroon

4th

Kawayne Evans

Godfrey Stewart

53.07

Alex Elliott

Travis Gray

Paul Beckford

 

 

 

 

Long Jump

Boys Class IV

Place

Contestant

School

Distance

1st

Jordon Brown

Black River

5.08 m

2nd

Joel Brown

Cornwall

4.90 m

3rd

Thompson, Ajay

STETHS

4.74 m

4th

Tajdre Stevens

Herbert Morrison

4.72 m

5th

Natan Leslie

Knockalva

4.70 m

6th

Jona Hanson

Munro College

4.70 m

7th

Ryan Fearon

Munro College

4.55 m

8th

Ledgister, Leonardo

STETHS

4.42 m

 

 

 

 

High Jump

Boys Class IV

Place

Contestant

School

Height

1st

De-Aundre Gayle

Herbert Morrison

1.55 m

2nd

Banton, Renaldo

STETHS

1.50 m

3rd

Timothy stevens

Herbert Morrison

1.50 m

4th

Tarique Zimmerman

Munro College

1.50 m

5th

Thompson, Ajay

STETHS

1.45 m

6th

Demoy Calvin

Cornwall

1.45 m

7th

Kobe-Jordan Rhooms

Cornwall

1.45 m

8th

D Miller

Munro College

1.35 m

8th

Christopher Campbell

Mannings

1.35 m

 

 

 

 

Meet Results By Division - Boys Open

Boys Open

 

3000m

Boys Open

Place

Contestant

School

Time

1st

Shemar Salmon

STETHS

10:17.59

2nd

Shadane Chambers

Petersfield

10:32.84

3rd

Timar Lewis

Munro College

10:45.31

4th

Elijah Goss

STETHS

10:59.25

5th

Jevain Campbell

Petersfield

11:01.76

6th

Divonio Thompson

Green Island

11:05.51

7th

Edroy Brown

Balaclava

11:21.81

8th

Ricardo Howell

Munro College