MILO COCAA Western Athletics Championships

Meet Results By Division - Girls Class I

Saturday, February 18, 2012

100m

Girls Class I

Place

Contestant

School

Time

1st

Palmer Seidatha

Herbert Morrison

11.94

2nd

Stephens Kenesha

Herbert Morrison

12.09

3rd

Sharrona Williams

Green Island

12.33

4th

Lashana Dennis

STETHS

12.45

5th

Rimona Franklin

Mannings

12.91

6th

Christian Levene

Mannings

13.66

7th

Lewis Usheka

STETHS

13.94

8th

Buckridge Kimberley

Hampton

14.02

 

 

 

 

200m

Girls Class I

Place

Contestant

School

Time

1st

Palmer Seidatha

Herbert Morrison

24.27

2nd

Stephens Kenesha

Herbert Morrison

24.45

3rd

Sharrona Williams

Green Island

25.03

4th

Lashana Dennis

STETHS

25.18

5th

Oshin Headley

Mannings

25.89

6th

Rimona Franklin

Mannings

26.29

 

 

 

 

400m

Girls Class I

Place

Contestant

School

Time

1st

Ambersley Renae

Herbert Morrison

56.40

2nd

Adriana Brown

STETHS

59.14

3rd

Oshin Headley

Mannings

1:00.21

4th

Nickeisha Williams

STETHS

1:00.37

5th

Shaneik Salmon

Mannings

1:03.06

6th

Facey Shanise

Balaclava

1:04.64

 

 

 

 

800m

Girls Class I

Place

Contestant

School

Time

1st

Ambersley Renae

Herbert Morrison

2:19.97

2nd

Nickeisha Williams

STETHS

2:23.32

3rd

Jenkins Tovea

Herbert Morrison

2:37.99

4th

Nehema Lyons

Mannings

2:43.94

5th

Facey Shanise

Balaclava

2:49.95

6th

CLARKE TANYA

BB Coke

2:51.78

7th

Shanice Crumbie

Hopewell High

2:54.50

8th

Llewellyn Lintonette

Hampton

3:07.91

 

 

 

 

1500m

Girls Class I

Place

Contestant

School

Time

1st

Nickeisha Williams

STETHS

5:04.59

2nd

Montique Omelia

Herbert Morrison

5:06.70

3rd

Nehema Lyons

Mannings

6:47.82

 

 

 

 

100m Hurdles

Girls Class I

Place

Contestant

School

Time

1st

Adriana Brown

STETHS

14.42

2nd

Daley Marisa

Herbert Morrison

16.54

3rd

Rimona Franklin

Mannings

17.55

4th

Anna-Gaye Morgan

STETHS

17.97

5th

Shaw Kimona

Herbert Morrison

18.88

6th

Caniesha Baker

Black River

20.53

 

 

 

 

4x100 M Relay

Girls Class I

Place

Contestants

School

Time

1st

Christie Keja

Herbert Morrison

46.53

Jenkins Tovea

Palmer Seidatha

Stephens Kenesha

2nd

Adriana Brown

STETHS

49.53

Lashana Dennis

Tasheka Hibbert

Lewis Usheka

3rd

Christian Levene

Mannings

50.77

Rimona Franklin

Oshin Headley

Shawna Patten

4th

LEWIS NICOLE

BB Coke

54.98

MARAGH DRUCELLA

MCDONALD SMANTHA

STAPLE CHRISTINA

 

 

 

 

Long Jump

Girls Class I

Place

Contestant

School

Distance

1st

Peta-Gay Reid

STETHS

5.34 m

2nd

Lecia Dale

Mannings

5.02 m

3rd

Palmer Seidatha

Herbert Morrison

4.95 m

4th

Rashell Reid

Mannings

4.74 m

5th

Tasheka Hibbert

STETHS

4.50 m

6th

Ambersley Renae

Herbert Morrison

4.43 m

7th

Buckridge Kimberley

Hampton

4.26 m

8th

Saunders Kamoy

Hampton

3.90 m

 

 

 

 

Discus

Girls Class I

Place

Contestant

School

Distance

1st

Colquhoun Jenese

Herbert Morrison

31.49 m

2nd

Rashell Reid

Mannings

31.18 m

3rd

Monique Robinson

Grange Hill

28.74 m

4th

Tashanna Lynch

Spot Valley

28.63 m

5th

Christie Keja

Herbert Morrison

23.11 m

6th

Shawna Patten

Mannings

17.74 m

 

 

 

 

High Jump

Girls Class I

Place

Contestant

School

Height

1st

Peta-Gay Reid

STETHS

1.70 m

2nd

Henry Tasanique

Hampton

1.55 m

3rd

Tasheka Hibbert

STETHS

1.50 m

4th

Kerr Shanique

Hampton

1.45 m

5th

Lecia Dale

Mannings

1.40 m

6th

Daley Marisa

Herbert Morrison

1.35 m

 

 

 

 

 

 

 

 

Meet Results By Division - Girls Class II

100m

Girls Class II

Place

Contestant

School

Time

1st

Johnson, Channiel

William Knibb

12.00

2nd

Bartlett Cherifa

STETHS

12.10

3rd

Asaine Hall

Petersfield

12.13

4th

Juel Silvera

Herbert Morrison

12.24

5th

ASHAWNNAA AMBERSLEY

Mt. Alvernia High

12.49

6th

Williams Oneca

STETHS

12.75

7th

Allen Kimberly

Hampton

13.55

 

 

 

 

200m

Girls Class II

Place

Contestant

School

Time

1st

Asaine Hall+A244

Petersfield

24.31

2nd

Bartlett Cherifa

STETHS

24.76

3rd

Loney Dawnalee

Balaclava

25.32

4th

ASHAWNNAA AMBERSLEY

Mt. Alvernia High

25.51

5th

Kerr Donique

STETHS

25.52

6th

Rasaidia Cummings

Herbert Morrison

28.12

 

 

 

 

400m

Girls Class II

Place

Contestant

School

Time

1st

Asaine Hall

Petersfield

55.39

2nd

Smith Chantae

STETHS

55.84

3rd

Loney Dawnalee

Balaclava

57.86

4th

SHENAE REID

Mushette High

58.96

5th

Green Kimone

STETHS

58.98

6th

LISHAUNA WILSON

Mt. Alvernia High

1:01.14

7th

Shanice Cannigon

Ruseas

1:02.47

8th

Mendez Shakerea

Balaclava

1:07.88

 

 

 

 

800m

Girls Class II

Place

Contestant

School

Time

1st

Smith Chantae

STETHS

2:18.19

2nd

Robertson Ackeliah

STETHS

2:22.88

3rd

Shanice Cannigon

Ruseas

2:24.96

4th

Tafrian Connell

Mannings

2:30.27

5th

Robin Welch

Herbert Morrison

2:43.27

6th

NICKESHA THOMPSON

Lacovia

2:48.61

7th

BLAKE SHANIELLE

BB Coke

2:51.48

 

 

 

 

1500m

Girls Class II

Place

Contestant

School

Time

1st

Mclaughlin Alethia

STETHS

4:49.46

2nd

Ackeliah Robertson

STETHS

5:03.69

3rd

Tafrian Connell

Mannings

5:14.40

4th

NICKESHA THOMPSON

Lacovia

5:40.17

5th

Tishmar Tomlinson

Godfrey Stewart

5:58.07

6th

BLAKE SHANIELLE

BB Coke

6:24.56

 

 

 

 

100m Hurdles

Girls Class II

Place

Contestant

School

Time

1st

Bartlett Cherifa

STETHS

13.92

2nd

Green Kimone

STETHS

14.65

3rd

Shelly Ann Sawyers

Herbert Morrison

16.76

4th

Williams Patrena

Hampton

19.36

5th

Clarke Rochelle

Hampton

19.40

6th

Lenarie Johnson

Herbert Morrison

19.56

7th

Yanique Sterling

Mannings

19.81

8th

Peta Gaye Distin

Hopewell High

21.21

 

 

 

 

4x100 M Relay

Girls Class II

Place

Contestants

School

Time

1st

Bartlett Cherifa

STETHS

48.11

James Opal

Lewis Antonette

Smith Chantae

2nd

Juel Silvera

Herbert Morrison

49.46

Black Cristal

Shelly Ann Sawyers

Lenarie Johnson

3rd

Cadine Earle

William Knibb

50.26

Clarke, Shadae

Haynes, Santana

Johnson, Channiel

4th

Shanice black

Hopewell High

50.5

Shanae Allen

Renae Francis

Annecia Montaque

5th

ASHANTAY FURGUSON

Mt. Alvernia High

50.53

ASHAWNNAA AMBERSLEY

JANELL CLARKE

LISHAUNA WILSON

6th

Yanique Sterling

Mannings

51.62

Vonhorne Asante

Janelle Williams

Tafrian Connell

7th

brown shantel

Spot Valley

52.12

colesa roberts

hemmings sabrena

watson careisha

8th

Coley Shantel

Balaclava

55.15

Loney Dawnalee

Ranglin Ranaecia

Swaby Lishon

 

 

 

 

Long Jump

Girls Class II

Place

Contestant

School

Distance

1st

Henry Antena

STETHS

4.52 m

2nd

Cadine Earle

William Knibb

4.41 m

2nd

Rusheda Blake

Herbert Morrison

4.41 m

4th

Shanice Cannigon

Ruseas

4.39 m

5th

Sasheena Foster

Herbert Morrison

4.31 m

6th

Sashecia Munroe

Green Island

4.29 m

7th

watson careisha

Spot Valley

4.18 m

8th

Allen Kimberly

Hampton

4.16 m

 

 

 

 

Discus

Girls Class II

Place

Contestant

School

Distance

1st

Omesha Locke

Mannings

39.36 m

2nd

Felecia streete

Grange Hill

32.82 m

3rd

Shadae Munroe

Green Island

26.63 m

4th

Kadeen jones

Hopewell High

26.59 m

5th

greenfield shanalee

Spot Valley

26.09 m

6th

Mendez Leniece

Hampton

24.37 m

7th

Clarke Rochelle

Hampton

22.64 m

8th

Natalee Thrue

Grange Hill

22.29 m

 

 

 

 

High Jump

Girls Class II

Place

Contestant

School

Height

1st

Hanson Sashane

Herbert Morrison

1.60 m

2nd

James Opal

STETHS

1.55 m

3rd

Henry Antena

STETHS

1.45 m

4th

Andeen Edwards

Mannings

1.40 m

5th

Harry Sheyinka

Hampton

1.40 m

6th

Rusheda Blake

Herbert Morrison

1.35 m

 

 

 

 

 

 

 

 

Meet Results By Division - Girls Class III

 

 

 

 

100m

Girls Class III

Place

Contestant

School

Time

1st

Moss Christine

STETHS

12.15

2nd

Tracey Sasha Kaye

Herbert Morrison

12.30

3rd

Smith Kishauna

Herbert Morrison

12.50

4th

Haughton, Ysanna

William Knibb

12.53

5th

Debra Wallace

Irwin

12.55

6th

Lawson, Dadra

William Knibb

12.61

7th

Mattison Delecia

STETHS

12.72

8th

Venesha Pusey

Green Island

15.52

 

 

 

 

200m

Girls Class III

Place

Contestant

School

Time

1st

Moss Christine

STETHS

24.80

2nd

Arnold Pamela

STETHS

25.71

3rd

Tracey Sasha Kaye

Herbert Morrison

25.86

4th

Jackson Fiona

Herbert Morrison

25.96

5th

Dunkley Sanola

Hampton

26.31

6th

Tashalee Benaine

Irwin

26.41

7th

Campbell Meldon

Balaclava

26.42

8th

Jezel Martin

Green Island

26.70

 

 

 

 

400m

Girls Class III

Place

Contestant

School

Time

1st

Debra Wallace

Irwin

57.54

2nd

Broomfield Junelle

STETHS

58.37

3rd

Smith Kishauna

Herbert Morrison

1:00.05

4th

Dunkley Sanola

Hampton

1:01.27

5th

Heath Teamara

Albert Town

1:02.48

6th

Theresa Barrett

Lewisville High

1:03.10

7th

Kadeisha Ellington

Irwin

1:03.86

8th

Marlene Gardner

Godfrey Stewart

1:04.28

 

 

 

 

800m

Girls Class III

Place

Contestant

School

Time

1st

Broomfield Junelle

STETHS

2:21.79

2nd

Tasha Daley

Lewisville High

2:26.48

3rd

Plummer Kayce-Ann

STETHS

2:29.14

4th

Cummings Chystal

Herbert Morrison

2:32.95

5th

Vonessa McGrowder

Mannings

2:36.38

6th

BROWN MOESHA

BB Coke

2:37.10

7th

Moyston Stacy-Ann

Albert Town

2:40.21

8th

Blakwood Rushanda

Balaclava

2:43.76

 

 

 

 

1500m

Girls Class III

Place

Contestant

School

Time

1st

Tasha Daley

Lewisville High

5:08.73

2nd

GAMON RENAEE

BB Coke

5:11.35

3rd

Plummer Kayce-Ann

STETHS

5:17.31

4th

Scott Kerry-Ann

STETHS

5:23.23

5th

Moyston Stacy-Ann

Albert Town

5:25.47

6th

BROWN MOESHA

BB Coke

5:44.98

7th

Santana Robinson

Godfrey Stewart

5:58.50

8th

Shanna Kay Miller

Grange Hill

5:59.49

 

 

 

 

4x100 M Relay

Girls Class III

Place

Contestants

School

Time

1st

Tracey Sasha Kaye

Herbert Morrison

47.82

Smith Kishauna

Rennae Pearson

Jackson Fiona

2nd

Arnold Pamela

STETHS

48.84

Broomfield Junelle

Moss Christine

Stevens Sahjay

3rd

Haughton, Ysanna

William Knibb

50.18

Jonian Ladrick

Lawson, Dadra

Sheniel Todd

4th

Angilee Jackson

Green Island

51.00

Francis Ottey

Jezel Martin

Venesha Pusey

5th

Dunkley Sanola

Hampton

51.86

Norton Savannah

Larmond Abbigail

Brown Kededra

6th

Milissa Fletcher

Mannings

52.12

Ashema Mendzie

Shakera Hawthorne

Kerry-Ann Brown

 

 

 

 

Long Jump

Girls Class III

Place

Contestant

School

Distance

1st

Stevens Sahjay

STETHS

4.83 m

2nd

Abbygail Linton

Mannings

4.80 m

3rd

Shakera Hawthorne

Mannings

4.60 m

4th

Rennae Pearson

Herbert Morrison

4.52 m

5th

Reid Moesha

STETHS

4.44 m

6th

Francis Ottey

Green Island

4.35 m

7th

Royal Jezel, S

Black River

4.17 m

8th

Sabrina Anderson

Frome Technical

4.00 m

 

 

 

 

Discus

Girls Class III

Place

Contestant

School

Distance

1st

Alexis Scott

Mannings

27.58 m

2nd

Morris Yanique

Hampton

25.90 m

3rd

Abbygail Linton

Mannings

24.58 m

4th

TASHAGAY ANDERSON

Lacovia

23.44 m

5th

Tiffany Brown

Anchovy

22.21 m

6th

Wynter Tiffany

Hampton

22.09 m

7th

AKELIA PARNELL

Mt. Alvernia High

21.33 m

8th

Swaby Nicolet

Balaclava

20.46 m

 

 

 

 

High Jump

Girls Class III

Place

Contestant

School

Height

1st

Reid Moesha

STETHS

1.60 m

2nd

Jovadaine Barrett - 03.27.97

Montego Bay High

1.45 m

3rd

Sophena Locke

Mannings

1.40 m

4th

Abbygail Linton

Mannings

1.40 m

5th

Alecia Blake

STETHS

1.35 m

6th

Deneele Scott - 03.05.97

Montego Bay High

1.30 m

 

 

 

 

80m Hurdles

Girls Class III

Place

Contestant

School

Time

1st

Reid Moesha

STETHS

13.12

2nd

Brown Kededra

Hampton

14.40

3rd

Lynesha Bowen

Anchovy

14.56

4th

Rennae Pearson

Herbert Morrison

14.63

5th

Maya Hawthorn

Irwin

14.79

6th

Thompson Kyon

Herbert Morrison

14.95

7th

Vonessa McGrowder

Mannings

15.03

8th

Shanice Sommerville

Mannings

15.04

 

 

 

 

Meet Results By Division - Girls Class IV

100m

Girls Class IV

Place

Contestant

School

Time

1st

Wright Santaya

STETHS

12.58

2nd

Campbell Tashana o

Newell

12.61

3rd

Samules Rosanna

Herbert Morrison

12.69

4th

Heavens Shanice

Herbert Morrison

13.04

5th

Fletcher Renae

STETHS

13.13

6th

Monisha Blake

Green Island

13.16

7th

Jonae Jarrett

Westwood High

13.34

8th

Parkins Nakeisha

Hampton

13.45

 

 

 

 

200m

Girls Class IV

Place

Contestant

School

Time

1st

Wright Santaya

STETHS

25.58

2nd

Campbell Tashana o

Newell

26.08

3rd

Monisha Blake

Green Island

26.80

4th

Fletcher Renae

STETHS

27.02

5th

Heavens Shanice

Herbert Morrison

27.19

6th

Dean Stewart

Westwood High

27.59

7th

Amanda Anderson

Lewisville High

27.66

8th

SHEENA FAYON

Lacovia

28.00

 

 

 

 

4x100 M Relay

Girls Class IV

Place

Contestants

School

Time

1st

Brooks Samoya

STETHS

52.76

Blake Shantell

Ellison Chantell

Fletcher Renae

2nd

Atarah doran

Westwood High

53.52

Fillipa Hall

Anissia Thompson

Shanay Haymans

3rd

Deanna Birthwright

Irwin

53.58

Faith Dehaney

Marney Mussenden

Petrika Wilson

4th

Davis Alexia

Herbert Morrison

54.02

Heavens Shanice

Clarke Kamara

Samules Rosanna

5th

AMESHA WHYTE

Mt. Alvernia High

54.36

ANNA GAY COOPER

DAVIA CAMARON

NATALIE WILLIAMS

6th

Coley Leecoy

Hampton

54.92

Parkins Nakeisha

Johnson Oshalia

Gill Shanlee

7th

Elesia Samuels

Godfrey Stewart

56.02

Andreen Hall

Marice Heaven

Ishara Scarlett

 

 

 

 

Long Jump

Girls Class IV

Place

Contestant

School

Distance

1st

DONNASHA FOWLER

Lacovia

4.75 m

2nd

Wright Santaya

STETHS

4.66 m

3rd

Abigail Lynch

Holland High

4.00 m

4th

Tashika Davis

Maud McLeod

3.92 m

5th

Faith Dehaney

Irwin

3.90 m

6th

Coley Leecoy

Hampton

3.84 m

7th

Bloise Shanae

Hampton

3.67 m

8th

Kelloney Allen

Mannings

3.57 m

 

 

 

 

High Jump

Girls Class IV

Place

Contestant

School

Height

1st

Sabrina Grey

Lewisville High

1.30 m

1st

Kelloney Allen

Mannings

1.30 m

3rd

Celena Morris

STETHS

1.30 m

4th

Bloise Shanae

Hampton

1.25 m

5th

Lishawn Martin - 24.12.98

Montego Bay High

1.20 m

 

 

 

 

70m Hurdles

Girls Class IV

Place

Contestant

School

Time

1st

Marney Mussenden

Irwin

12.73

2nd

Taylor Chantell

STETHS

13.88

3rd

Marice Heaven

Godfrey Stewart

14.38

4th

thnecia hurge

Spot Valley

14.49

5th

Gill Shanlee

Hampton

14.90

6th

Anieka Crooks

Anchovy

15.00

7th

Loshaunie Robertson

Holland High

15.43

8th

anissa brown

Spot Valley

15.64

 

 

 

 

Meet Results By Division - Girls Open

3000m

Girls Open

Place

Contestant

School

Time

1st

Alethia McLaughlin

STETHS

10:55.24

2nd

Ackeliah Robertson

STETHS

11:55.65

3rd

Montique Omelia

Herbert Morrison

12:18.34

4th

Tammara Marshall

Lacovia

12:26.49

5th

ShanaKay Miller

Grange Hill

13:01.84

6th

Sydonie James

Holland High

13:38.01

7th

Elesia Samuels

Godfrey Stewart

13:56.35

8th

Cordalee Smith

Lewisville High

14:05.06

 

 

 

 

400m Hurdles

Girls Open

Place

Contestant

School

Time

1st

Audriana Brown

STETHS

1:03.96

2nd

Kimone Green

STETHS

1:04.15

3rd

Shaw Kimona

Herbert Morrison

1:08.03

4th

Daley Marisa

Herbert Morrison

1:08.58

5th

Nehema Lyons

Mannings

1:11.52

6th

roberts caleisha

Spot Valley

1:13.27

7th

Shaneik Salmon

Mannings

1:17.52

8th

Careisha Watson

Spot Valley

1:18.83

 

 

 

 

4x400 M Relay

Girls Open

Place

Contestants

School

Time

1st

Kimone Green

STETHS

3:49.14

Chantai Smith

Antonette Lewis

Lashana Dennis

2nd

Jenkins Tovea

Herbert Morrison

3:54.62

Christie Keja

Stephens Kenesha

Ambersley Renae

3rd

Crystal Haughton

Irwin

3:58.48

Debra Wallace

Julicia Haughton

Tashalee Benaine

4th

Jaulett Williams

Mannings

4:02.78

Taffarian Connel

Oshin Headley

Shaneik Salmon

5th

Santanya Hayles

William Knibb

4:14.75

Channiel Johnson

Ysanna Haughton

Jodian Wadrick

6th

Shanice Facey

Balaclava

4:20.99

Dawnalee Loney

Shackera Mendez

Yanique Dayle

7th

Ha#1

Hampton

4:28.85

Ha#2

Ha#3

Ha#4

8th

Kadrian Henry

BB Coke

4:49.59

Samantha McDonald

Drucella Maragh

Tashoy Sterling

 

 

 

 

Sprint Medley Relay

Girls Open

Place

Contestants

School

Time

1st

Kerr Daniela

Herbert Morrison

4:25.88

Watts Tasheika

Knott Alexia

Dawnett Topping

2nd

Nateisha Barnaby

STETHS

4:26.23

Kenesha Green

Kishna Gaye Chambers

Oshin Hyman

3rd

Andeen Edwards

Mannings

4:53.40

PetaGaye Cunningham

Rashel Reid

Lecia Dale

 

 

 

 

Shot Put

Girls Open

Place

Contestant

School

Distance

1st

Colquhoun Jenese

Herbert Morrison

11.57 m

2nd

Omesha Locke

Mannings

11.04 m

3rd

Rashel Reid

Mannings

10.50 m

4th

Shadae Munroe

Green Island

9.86 m

5th

tashanna lynch

Spot Valley

9.41 m

6th

Natalee Thrue